Як дізнатися, що кондиціонер час чистити?
При інтенсивній експлуатації кондиціонера рекомендується проводити профілактичні чищення фільтрів кожні 2 тижні. При цьому періодичність очищення фільтрів залежить від чистоти повітря в кімнаті. Наприклад, якщо в приміщенні регулярно проводяться вологі прибирання та працює миття повітря, то очищення кондиціонера можна скоротити до одного разу на 3-4 тижні. Якщо ж у кімнаті запорошено, то прочищати фільтри потрібно щотижня.
Для профілактики та чищення кондиціонерів застосовуються різні способи: від простого промивання фільтрів у теплій воді до використання спеціальних засобів дезінфікування. Від того як відбувається чищення кондиціонера, залежатиме якість роботи спліт-системи та повітря, що кондиціонується.
Якщо ж фільтри тривалий час не очищалися, дуже скоро внутрішній блок почне давати збої і доведеться прочищати як фільтри, а й інші елементи внутрішнього блоку.
Ознаки забруднення:
- поява стороннього шуму – забруднений фільтр та/або радіатор випарника;
- протікання конденсату – засмічена дренажна магістраль;
- неприємний запах – з’являється при накопиченні грибків і бактерій у фільтрах і радіаторі.
Чистимо внутрішній блок кондиціонера
Проводити капітальне чищення внутрішнього блоку необхідно на початку кожного сезону експлуатації. Тут знадобиться прочищати не лише фільтри, та й радіатор випарника, турбіну і всю внутрішню частину корпусу блоку, також дренажну магістраль.
Для чищення кондиціонера знадобляться, як мінімум, щітки, тканина та тепла вода. Якщо підходити до справи більш підготовлено, можна застосувати пилосос, парогенератор і спеціальні засоби (піну, миючі концентрати та інших.). Робити чистку кондиціонера, як правило, потрібно в рукавичках і респіраторі.
Правила підготовки кондиціонера до промивання
Перед промиванням внутрішній блок необхідно вимкнути з розетки і дати йому відстоятися 30 хвилин, якщо він працював. Потім потрібно одягнути на блок пакет для чищення кондиціонерів – поліетиленовий чохол із фронтальним доступом та нижнім зливом для відведення брудної води.
Як відкрити кондиціонер для чищення залежить від моделі, але зазвичай завжди це зробити не дуже складно. Потрібно підняти кришку та зняти її повністю. У такому положенні відкривається доступ до фільтрів.
Як очистити фільтри?
Фільтри – їх зазвичай 2 (правий і лівий), легко витягуються. Їх потрібно промивати у теплій воді і дати висохнути. Також можна застосувати спеціальну рідину для кондиціонера, яка має дезінфікуючий ефект, або використовувати для чищення кондиціонера парогенератор. Як альтернатива, фільтри після висихання можна обприскати з ручного розпилювача водним розчином спирту 1:1.
У деяких моделях зустрічаються також дезодоруючі фільтри. Їх краще замінити, так як вони витратили свій ароматичний ресурс, або обробити ароматизатором.
Як чистити випарник?
Самостійне чищення кондиціонера вимагатиме розбирання, щоб дістатися радіатора випарника.
Для цього потрібно відкрити ламелі-заслінки та зняти їх.
Від того, як проводиться чищення кондиціонера, залежить чи потрібно розбирати далі. При використанні піни подальше розбирання не знадобиться. Піна просто наноситься на випарник, а потім змивається водою.
При механічному очищенні щіткою потрібно продовжити розбирання:
- відкручуємо 3 шурупи, які кріплять передню частину корпусу до основи;
- від’єднуємо 3 засувки за допомогою викрутки;
- піднявши передню частину корпусу, отримуємо доступ до електричного роз’єму і від’єднуємо його;
- знімаємо передню частину корпусу і відправляємо на миття теплою водою; 1}}● відкручуємо шуруп кріплення іонізатора і знімаємо його;
- іонізатор теж миємо в теплій воді;
- від’єднуємо озоновий датчик від радіатора;
зліва внизу відкручуємо шуруп кріплення дренажної ванни і від’єднуємо 2 її ніжки. Відводимо її вниз, не знімаючи;
- чистимо радіатор випарника пилососом, а потім промиваємо щіткою вздовж пластин, підставивши миску з водою;
- відкручуємо 2 шурупи кріплення бічного фіксатора радіатора (є не у всіх моделей) ;
- потягнувши радіатор вгору і на себе, знімаємо бічний фіксатор, доклавши трохи зусилля;
- провертаємо вал-турбіну поки не побачимо щілину між лопатями у правій його частині;
- через цю щілину послаблюємо болт кріплення валу за допомогою довгої викрутки;
- піднявши радіатор вгору, акуратно витягаємо вал;
- вал промивається мийкою високого тиску (можна віднести на автомийку).
Після природного висихання обробити всі деталі антибактеріальним засобом для чищення кондиціонерів і зробити збірку у зворотному порядку.
Як чистити дренажну систему?
Дренажна система – це ванна, розташована під випарником, і дренажна магістраль, що є трубкою від ванни на вулицю, по якій стікає конденсат. Саме в цій ванни найбільш сприятливе середовище для зростання бактерій.
При очищенні потрібно не просто промити ванну водою, але і обробити її аерозолем для чищення кондиціонерів. Після такої обробки на поверхні утворюється захисний антибактеріальний шар, що забезпечує пролонговану дію препарату.
Якщо під час роботи кондиціонера з внутрішнього блоку капає вода, то обійтися балончиком для чищення кондиціонерів не вийде. Якщо вода не відводиться, значить засмічена дренажна магістраль і її потрібно прочищати. Для цього необхідно від’єднати трубку від ванни і виконати прочищення за допомогою парогенератора високого тиску. Природно в побуті такий прилад навряд чи знайдеться, тому краще відразу звернутися до фахівців.
Рекомендації щодо догляду за кондиціонером
Не варто доводити кондиціонер до критичного стану, коли з’являється неприємний запах. Своєчасне чищення стане запорукою сприятливого клімату в приміщенні та тривалої роботи кондиціонера. При цьому все ж таки краще довірити цю роботу фахівцям, в арсеналі яких широкий спектр спецзасобів і техніки, що дозволяє повністю виключити запах після чищення кондиціонера.
Особлива складність виникає при самостійному чищенні зовнішнього блоку кондиціонера. Найчастіше його розташування вимагає замовлення автовишки чи послуг альпіністів. Навіть якщо є можливість дістати до зовнішнього блоку самостійно, виникають нюанси розбирання в залежності від моделі, демонтажу стійки вентилятора, ймовірність погнути пластини теплообмінника при використанні миття високого тиску та ін.
Декілька порад з експлуатації кондиціонера:
- підтримувати в приміщенні порядок та чистоту – чим менше пилу, тим менше засмічується кондиціонер;
- вчасно чистити фільтри – раз на 2 тижні;
- проводити капітальне чищення перед початком літнього сезону.